Orkestra lideri

Büyük bir müzisyen Gurup ki Çeşitli kategorilere bölünmüşler çok zor ve karmaşik bir iş ve bunu idare etmek çok iyi eğtim almiş ve işi bilen birini gerekiyor. Dolaysyla iyi ve profesyonel bir müzik sunmak için bu bilgi sahip olmayi göz ardi edilmemek gerekiyor.bu husus da bir orkestra gurup liderlik etmek ve yönetmek onun için bi konüşma dili ki bu dille ke inançlarini, duygulirni, düşüncelerini, müzisyenler araciğila seyrcie Transfer ediyor. Dolasiyla el Hareketleri yüz ve işaretler hizli mesajlar olarak müzisyenlerden istedikleri Şeyler beyan ediyor.çok yorgun olmasina rağmen iş bittiğinde orkestra lideri seyrciye dönüp ve saygila eyildiğnde ve seyrcilerin Alkişini gördünde bütün yorgunluğunu Sanki üzerinden atip ve tekrar işi devam etmak için yeni enerjile Sahneye döniyor ki bu Ambiansi ve hisi Tarif etmek çok zor.

Belki bu işin en güzel yönü bu olmasi ki iki kere Ayni işi Sunmak mümkün olmiyor ve bu her seferinde daha illerleme ve yenilik iş çikarmanin sebebidir ve bu duyguyu Salim her seferinde orkestrani yönettiğinde his ettiği Şeydir.ve bu yüzden gelen Seyrcilerden hep bunu bekliyor ki onu daha iyi Şeyler sunmasi için hep onu desteklesinler ve bu onu daha ileri ve büyük işler sunmaya itekliyor.
Orkestra lideri biraz de eğitimci Rolü oynuyor ve bu oğretmen sadece müzüsiyenler için değildir ve çok sayida seyrciler için de bu geçerlidir ve bu işin temel ve doğasına anlamak la mümküleşir.

Sonunda dinleyicinin ilerlemesini ve müzikle ilğli her şeyi daha da iyi anlamasini sağliyor.ve dinleyeci önceden bildiklerine yeni Şeyler eklemek Sağlar.Hata müziği Takip eden orğenci belki burda oğrendiklerini başka yerde oğrenmesi mümkün olmayabilir.
Salimin orkestra yönetmekle ilğili çok erken belli oldu ve buna örnek olarak 1992 yilinda ki Irak konservatuarin Müdür olarak Çaliştiği zaman büyük bir orkestra gurup kurdu ve adini da Irak kültürel miras orkestrasi koydu ve belki bu dunyanin en büyük orkestrasindan sayilir çonkü yaklaşik 350 müzisyenlerden oluşiyordu.
Aslinda Salim irakta çok sayida kültür oldüğündan
Ve çok değişik müzikler sahip olduğundan ve o bunu iyi bildiğinden bu büyük orkestrani kurdu ki hedefinde bu değişik müzik ve kültürleri sunmak ve bu gurupla 1992 yilinda Babil büyük Ana Salonunda güzel bi konser verdi.

Tiklayın
Ve söylediğmiz gibi bu konser değişik müzikler den olüştüğü için solist bölümünde büyük sanatçilar da kulandi mesela" Mahmut zaza" ve" corc elyas" .
Tiklayın
Yapdiklari ilginç Şeyler den biri onun için oturmasi yer yüksek bi yer yapilmasydi.
Tiklayın
Çunku kendiside orkestrasinan beraber ud Çaliyordu.Sahnenin yüksekliği de 2 metre den de yüksekdi.ve onun mesafesi o kadar azdi ,öyleki seyrcilerden bi kaç Santimlik bile mesafesi yoktu ve babil Salonu büyük olmasina rağmen,orkestranin büyük olmasinda bunun da etkisi vardi.
Salim hep müzik guruplardan iletişim halinde devam ediyordu Ama o Senfonik orkestrasinan çok ilerleme kaydetti.Çünkü orada istediği imkanlar vardi ve buda ona çok yardimci oluyordu.

Salim ilk Irak Mili Senfonik orkestrasini Bağdat da yönetip ve liderlik etti ve Şimdi sako orkestrasini yönetiyor.
Salim her seferinde ki orkestrani yönetiyor insanlar yeni Şeyler Tecrübe ediyolar öyle ki onlari zaman ve mekan da alip götiriyor ve başka yerlerde seyr ediyor sanki insanlar başka bi dünyaya yani Ruh _ vicdan ve duygu dünyasi,yani Müzik dunyasi
 

 

Designed and hosted by ENANA.COM