oh

 رهبر اركستر
:

هدايت گروه بزرگي از نوازندگان كه به چندين دسته تقسيم شده‌اند كار بسيار دشوار و پيچيده‌اي است و نياز به
فرا گرفتن فنون و دانشی دارد كه احاطه وتسلط به آن بسيار ضروري مي‌نمايد. لذا به منظور ارائه یک موسيقي خوب و حرفه ای چشم پوشی از این دانش ممکن نیست . در اين خصوص رهبري و هدايت گروه اركستر برای او نوعي وسيله بيان است كه مي‌تواند عقايد و احساسات و افكار خود را به واسطه نوازندگان به مردم منتقل كند. بدين ترتیب حركت دستان و رخساره و اشاره‌ها پيامهاي سريعي هستند كه بيان کننده چیزی هستند که از نوازندگان خواسته می شود . و عليرغم خستگي و كوفتگي شديدي كه ببار دارد، در پايان کار ( رهبری ارکستر) و به دنبال آن برگشتن و خم شدن جلوي حضار و مواجه شدن با تشويق ها و درود و شگفتي آنها قوت و نيرويي جهت دفع خستگي و ادامه دادن كار به انسان مي‌بخشد كه نمي‌توان آنرا وصف كرد.

شايد يكي از زيباترين ويژگيهاي هدايت گروه اركستر اين باشد كه نمي‌توان اين كار را دو بار به يك شكل انجام داد. لذا اين همان كاري است كه موجب پيشرفت و نوآوري مي‌شود. و اين چيزي است كه سالم در هر بار كه گروه اركستر را هدایت و رهبری نموده تجربه كرده است ، در حالی که در برابر او جمع زيادي از مردم
نشسته اند که از آنها انتظار داشت باعث غنای بیشتر و ارتقای ذائقه و علاقه او باشند .

 البته در اين كار پيشرفتی بس بزرگ و آزمونی بزرگتر نهفته است که زیبنده کار و لازمه آن است
رهبر گروه اركستر تا حدي نقش تربيتي را ایفاء می کند و معلمي است نه تنها براي گروه اركستر بلكه براي تعداد زيادي از شنوندگان و بينندگان ، و این امر از طريق ارائه فهم و تصور از ماهيت كار خاصي صورت می گیرد.

كاري كه در نهايت باعث غني‌تر شدن شناخت موسيقي و فن آن براي ياد گيرنده مي‌شود. و برای فراگیرنده فرصت ديگري را براي فرا گيری فراهم مي‌كند تا به اندوخته های علمی ، تصورات و روشهای
جدید ی دست یابد . چه بسا که این امر برای فراگیرنده جز در کارهای یک یا دو پدید آورنده یا کار پدید آورنده ای که از سوی چندین ارکستر مختلف ارائه می شده مهیا و میسر نبوده است .

علاقه سالم به تشكيل و هدايت گروههاي اركستر خيلي زود نمايان شد. و از نمونه‌هاي بارز آن مي‌توان به تشکیل گروه اركستر بزرگي اشاره کرد كه آنرا در سال 1992 ميلادي در سمت رئیس مرکز آموزش موسیقی (کنسرواتوار) در کشور عراق تشكيل داد و آنرا (اركستر میراث فرهنگی عراق) ناميد و شايد یکی از بزرگترين اركستر های جهان بود كه اعضاي آن بالغ بر 350 نفر نوازنده و همخوان بودند

به خاطر آشنايي او با اصالت تنوع و گستردگي موسيقي عراق و اينكه عراق از قوميتهاي مختلفي تشكيل شده، هدف از تشكيل این اركستر را ارائه نمونه‌هايي از موسيقي متنوع عراق مي‌دانست. و چنانکه گفته شده است تنها سالم بود که يك كنسرت با آن گروه بر روی صحنه بزرگ تالار بابل در سال 1992 اجرا كرد ( کلیک کن)
همانگونه که گفته شد روند كار شامل اجرای نمونه‌هايي از موسيقي محلي و سروده خوانی فولکلوریک
(سنتی ) عراق بود ، چنانچه در بخش های آوازی (تک خوانی ) هنرمنداني همچون محمود ‌زازا و جورج الياس و غيره شركت كردند( کلیک کن)

از كارهاي جالب توجه اينكه جايگاه بلندي را براي نشستن او ساخته بودند. ( کلیک کن)
چرا كه او نيز با گروه اركستر عود مي‌نواخت. و ارتفاع سن نيز بيشتر از دو متر بود و فاصله او با تماشاگران از چند سانتيمتر تجاوز نمي‌كرد. و اين بدان سبب بود كه عليرغم گنجايش زياد تالار بابلي گروه اركستر نيز بزرگ بود. ارتباط و علاقه سالم با انجمنها و گروههاي اركستری همچنان ادامه داشت اما به شكل قابل توجهي با اركستر سمفوني پيشرفت كرد. جايي كه ابزارهاي موسيقي فراوان و انواع آهنگها و امكانات بسيار غنی تری وجود داشت وي برای اولین اركستر سمفونيک ملي عراق در بغداد را هدایت و رهبری نمود و سرانجام وي الان گروه اركستر (SAKO) ساكو را هدايت مي‌كند. سالم احساس مي‌كند كه هر بار كه با اركستر اجرا مي‌كند، مردم نيز در حال ساختن تجربه‌ايي بي‌نظير براي خود هستند. تجربه‌ايي كه گيرنده را به خارج از مرزهاي زمان و مكان هدايت مي‌كند كه در آن سيرو سياحت كند. جهاني وسيع و بي‌نظير كه همان دنياي روح و وجدان و احساس است. يعني جهان موسيقي.
 

     

     

 

Designed and hosted by ENANA.COM